Zaprzyjaźnione firmy

Technologia odlewania metali

Technologia odlewania metali
Technologia odlewania metali

Metalurgia jest znacznie bardziej rozbudowaną dziedziną, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Choć z jej produktów właściwie każdy z nas korzysta codziennie, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele różnych technologii i rozwiązań musi tu istnieć, aby klienci mogli otrzymywać wszystkie rzeczy, jakie są im potrzebne. Technologia odlewania metali jest na to doskonałym przykładem. Należy to najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych w tej dziedzinie metod. Odlewnictwo było znane już przed wiekami, i w dużym stopniu to właśnie temu zawdzięczamy dynamiczny rozwój metalurgii w późniejszych czasach. Oczywiście, dziś przemysł dysponuje znacznie bardziej zaawansowanymi metodami oraz technologiami, dzięki czemu odlewnictwo również stoi na wyższym poziomie. Istnieje obecnie wiele różnych metod odlewania metali.

Odlewanie metali to, mówiąc w skrócie, czynność polegająca na przelaniu metalu w stanie ciekłym do formy o określonym kształcie. Oczywiście, potrzebna jest przy tym odpowiednia forma, w której stopiony metal wystygnie, co pozwoli na otrzymanie danego elementu. Jest to jednak znacznie bardziej zaawansowana czynność, niż mogłoby się wydawać – istnieje przede wszystkim całe mnóstwo technologii wykonywania takich odlewów. Jednym z podstawowych rozwiązań jest tu odlewanie kokilowe, które polega na wlaniu metalu do stałej formy i odczekaniu, aż nabierze on odpowiedniego kształtu. Często stosowane jest też odlewanie ciśnieniowe, stosowane przede wszystkim przy metalach nieżelaznych. Odlewanie ciągłe to metoda stosowana przede wszystkim w przemyśle, bowiem pozwala ona na wykonywanie wielu tego typu produktów bez przerwy.

Są to jedynie przykłady, bowiem istnieje całe mnóstwo różnych metod i technologii odlewania metali. Tak duży wybór jest tu oczywiście bardzo ważny, bowiem poszczególne z nich sprawdzają się zupełnie inaczej przy różnych rodzajach materiałów – zawsze trzeba wybrać coś, mając na uwadze charakterystykę danego metalu. Jest to jednocześnie jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na wykonywanie niektórych elementów metalowych, z którego powszechnie korzysta niemalże cały przemysł.