Modliszki w domu

modliszka

Modliszki z nazwy kojarzące się z egzotycznym owadem żyją także w warunkach naturalnych w południowej części Polski (jeden gatunek pod całkowitą ochroną). Modliszki mogą być mało wymagającym i bardzo ciekawym do obserwacji domowym zwierzakiem.
Szczególnie przy dzieciach uczących się w szkole. Nieoceniona lekcja biologii na żywo.
Najpopularniejsza Sphodromantis sp. Gastrica zwana potocznie Modliszką Gwinejską nie wymaga niczego szczególnego. Do trzymania tego gatunku w warunkach domowych wystarczy zwykły…słoik.
Nawet słoik potrzebny będzie, dopiero po kilku miesiącach. na początku i to jest zbyt dużo. Wszystko zależy od tego w jakim stadium rozwoju trafi do nas modliszka. Czyli po którym linieniu. Każde kolejne owocuje sporym wzrostem modliszki stąd też w żargonie hodowców tak popularne L1, L2, L3,… określające stadium rozwoju modliszki, czy też jak kto woli ilość przeżytych przez nią linień.
Na początku największym utrudnieniem dla hodowcy będzie karma, ponieważ młode modliszki wymagają małej karmy.

Do tego modliszka, owad wybredny padliny nie ruszy, więc karma musi biegać lub latać co oznacza konieczność zakupu muszek owocówek lub wylęgu świerszcza i karmienie nimi swego pupila. Muszki można kupić na Internecie lub w lepiej zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Latem można muszki wyhodować samemu wystarczy papka z owoców umieszczona w małym słoiczku. Po kilku dniach owocówki pojawią się w nim same trzeba tylko zakryć pojemnik gazą gdy będą żerowały na owocach. W przypadku muszek owocówek dobrą praktyką jest przechłodzenie pojemnika w lodówce 3-4 min. przed karmieniem modliszki. Wtedy muchy są bardziej ospałe i łatwiej je przenieść do terrarium / słoja z modliszką.
Gdy nasza modliszka urośnie, przejdzie kilka linień można zacząć karmić ją większymi owadami, a dokładnie muchą pinką, (larwy pinki kupione w sklepie wędkarskim po ok. 1-2 tyg. zmieniają się w chmarę much) i świerszczem większego rozmiaru dostępnym w sklepach zoologicznych. Hodowla Modliszki dostarcza dużej wiedzy o świecie owadów i etapach ich rozwoju. Możliwość obserwacji tego jak modliszka poluje na karmę, czy jak przechodzi kolejne stadia rozwoju „linienia”, jest niezapomnianym przeżyciem i wiedzą która może pozwolić wykazać się dzieciom w szkole w ramach lekcji przyrody.

Chcesz pozbyć się insektów, które zagrażają Twojej hodowli modliszek?

Zainwestuj w lampy owadobójcze, które kupisz online http://higieniczny.pl/lampy-owadobojcze.html.

Przykładowe lampy owadobójcze:

Lampa owadobójcza EcoKill 39 PestSenz™

39

Lampa owadobójcza EcoZap 26 PestSenz™

26

Hodowla poza koniecznością dostarczania żywej karmy nie jest trudna (przynajmniej w przypadku Sphodromantis sp. Gastrica inne gatunki potrafią być bardziej wymagające). Zaś sama modliszka żyje około 1, 5 roku więc też nie jest zobowiązaniem na lata.

Na stronach internetowych można bez większego trudu odnaleźć informację od hodowców / miłośników tych egzotycznych owadów ze szczegółami hodowli i poradami także dotyczącymi bardziej wymagających odmian Modliszki.