Tapeta vs fototapeta

Wygląd ścian ma znaczenie. Nawet w minimalistycznym bądź industrialnym wnętrzu warto dodać choćby drobne akcenty, by aranżacja nabrała wyrazu. Dekoratorzy radzą, by chociaż jedną z powierzchni ozdobić tapetą lub naklejką tapetową (fototapetą). Podpowiadamy w jakich sytuacjach warto zdecydować się na pierwszą bądź drugą opcję.

Jeśli chcesz ozdobić cały pokój w jednolitym klimacie najlepszym wyborem będzie klasyczna tapeta. Jej zaletą jest to, że łatwo zamontujesz ją samodzielnie. Kupując odpowiednią ilość rolek z łatwością stworzysz spójną kompozycję. Klasyczna tapeta sprawdzi się wszędzie – salonie, sypialni, a nawet kuchni czy łazience. W przypadku dwóch ostatnich potrzebne są jednak specjalistyczne tapety – z winylu lub PVC, odpornych na wilgoć. Pamiętajmy też o dobrym i odpowiednim kleju do tapet.

A jeśli chcesz urządzić modne, nowoczesne wnętrze, zdecyduj się na fototapetę. Tego typu ozdoby są niezwykle popularne w modernistycznych loftach i eleganckich apartamentach. Mankamentem jest jednak ograniczenie powierzchniowe. Fototapeta sprawdza się wyłącznie na niewielkich powierzchniach – szafkach, drzwiach czy pojedynczych ścianach. Jeśli umieścimy ich zbyt wiele, wnętrze nabierze sztucznego wyglądu. Mimo to jest to silny akcent dekoratorski. Dlatego jeśli nie przeszkadza Ci to, że reszta ścian będzie musiała pozostać monochromatyczna, to doskonały wybór.

Zalet fototapet jest wiele. Po pierwsze ich nałożenie jest bardzo łatwe. Większość dostępnych na rynku modeli posiada klejącą powierzchnię, z której wystarczy zdjąć warstwę ochronną, a następnie przymocować do ściany jak zwykłą naklejkę.

Niektóre z fototapet wykonane są z łatwo zmywalnych materiałów. Nie szkodzi im też wilgoć. Dlatego szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchniach i łazienkach.

Zaletą fototapet jest też łatwa możliwość ich zmiany. Naklejki tapetowe nie zostawiają śladów – jeśli znudzi Ci się dany wzór, wystarczy odkleić go od ściany lub mebla i wymienić na nowy. I to bez śladów!

Fototapeta to propozycja do stricte nowoczesnego wnętrza. Ale to od wzoru zależy, czy dobrze komponować będzie się z pozostałą częścią aranżacji. Dlatego decyzja za każdym razem zależeć będzie od stylu, a także poczucia smaku właścicieli mieszkania.