Sztućce na stole – generalne zasady układania

sztućce

Przy układaniu sztućców na stole obowiązują pewne, mocne zasady. Zanim opowiem o tych zasadach, należy najpierw powiedzieć co powinno się mieścić w zestawie sztućców do jedzenia lub podawania. W klasycznym i dobrze dobranym zestawie do jedzenia powinny się znajdować: sztućce obiadowe, sztućce do ryb, łyżeczka do herbaty (deserowa), widelczyk do ciasta, łyżeczka do czarnej kawy, nóż do masła, nóż do sera.

W zestawie sztućców do podawania powinny się znajdować: sztućce do sałatek, widelec do wędlin, łyżka do sosu, łyżka wazowa, sztućce do nakładania potraw z półmisków, łopatka do tortu, łyżeczka do cukru. Jakie są główne zasady i wypracowane kanony jeśli chodzi o sztućce? Sztućce należy układać po obu stronach talerzy w zależności jaką najpierw potrawę serwujemy swoim gościom. Zaczynamy układanie od zewnątrz.

Sztućce w walizce

sztućce-w-walizce

Generalnie noże i łyżki powinny być ułożone po prawej stronie talerza, a widelce po lewej stronie. Noże powinny być zwrócone ostrzami w kierunku talerza, łyżki wgłębieniami w górę, natomiast widelce zębami w górę. W przypadku mniej oficjalnych posiłków sztućce do deserów można układać za talerzem od jego góry i trzeba pamiętać, że łyżeczkę i nóż do owoców kładzie się tak, by uchwyt był skierowany w lewo, a uchwyt widelczyka do ciasta w prawo (czyli na odwrót). Bardzo ważne jest by w trakcie uroczystych przyjęć, które składają się z więcej niż trzech dań głównych, sztućce do deserów umieszczać na stole na krótko przed ich podawaniem.

Gdzie zakupić piękne sztućce?

cook & loveAnna Werelich Cookandlove.pl sztućce

ul. Ostrowskiego 30
53-238 Wrocław
Tel. 733 999 777

Noże do masła powinny być kładzione na talerzykach przeznaczonych na pieczywo. Łyżeczki do kawy i herbaty układamy na talerzyku, na którym umieszczona jest filiżanka. Do ryb należy podawać widelec i specjalne noże. Kiedy jednak nie posiadamy takich specjalnych noży, można wyjątkowo w zamian podać dwa widelce. Widelce i szczypce do bardziej wyszukanych potraw takich jak np. ślimaki, raki, homary, langusty czy ostrygi należy umieszczać po prawej stronie talerza.

Sztućce Gerpol Apollo

sztućce-gerpol-apollo

Sztućce Gerpol Desire

sztućce-gerpol-desire