Jadalnia – miejsce bardzo rodzinne

jadalnia

W dawnych dworach magnackich i szlacheckich można było spotkać bogato zdobione, eleganckie jadalnie. Z czasem rozwiązanie to zaczęło zanikać, przede wszystkim ze względu na ograniczone możliwości lokalowe. Jednakże współczesny rynek mieszkaniowy bardzo się rozbudowuje, dzięki czemu zdecydowana większość ludzi może pozwolić sobie na swoisty komfort w postaci dużych, wygodnych domów lub mieszkań.

Planując rozkład i określając charakter poszczególnych pomieszczeń wielu gospodarzy uwzględnia także jadalnię. W tej sytuacji szczególną uwagę należy zwrócić na nowoczesne mieszkania lub domy, w których standardowa kuchnia została maksymalnie zniwelowana i zastąpiona niewielkim aneksem kuchennym. Rozwiązanie to posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników, nie mniej jednak przyznać należy, że alternatywa ta w wielu przypadkach okazuje się bardzo korzystna i wygodna. Ogólnie rzecz ujmując jest optymalnie małe pomieszczenie, w którym znajdują się ciasno ustawione, a tym samym tworzące spójną całość, meble i urządzenia kuchenne.

Ograniczona powierzchnia sprawia, że rozwiązanie to służy wyłącznie do celów stricte gastronomicznych, aczkolwiek jego ogólny charakter i estetyka jest ogólnie widoczna ze względu na to, iż aneks kuchenny łączy się bezpośrednio z jadalnią lub salonem za pomocą wysokiej lady kuchennej, stanowiącej swoisty substytut tradycyjnego stołu. Większość ludzi kojarzy jadalnię przede wszystkim z dużym stołem i określoną liczbą krzeseł.

Z całą pewnością jest to jak najbardziej słuszny kierunek myślenia, nie mniej jednak warto dodać, że ogólny charakter jadalni powinien współgrać z wykończeniem aneksu kuchennego oraz salonu, zakładając oczywiście, że są to sąsiadujące ze sobą pomieszczenia, posiadające część wspólną. Warto jednak podkreślić, że w wielu przypadkach nowoczesny aneks kuchenny idealnie współgra ze stylową jadalnią. Faktem jest, iż meble znajdujące się w obydwóch pomieszczeniach tworzą swoisty kontrast, jednakże właściwy dobór konkretnych propozycji sprawia, że dom bądź mieszkanie nabiera specyficznego, indywidualnego i ponadczasowego charakteru.